March 13, 2019

Capital Farm Credit | 100 Scholarships in 100 Days

Capital Farm Credit is awarding 100 scholarships to Texas students in 2019.

In addition to various scholarships given through contests and universities, every Capital Farm Credit office across the state is awarding at least one $1,000 scholarship.

"We're passionate about fulfilling our mission by assisting farmers and ranchers with the capital they need to better their communities and create successful businesses," said Ben Novosad, chief executive officer. "In addition to serving farmers and ranchers, we're proud to invest in the future of Texas agriculture through our scholarship program. We have given more than $300,000 back to our youth since we began our 100 Scholarships in 100 Days program in 2016."

Congratulations to our scholarship winners, announced sequentially:

  1. Tori Hogg, Rocky Hill 4-H ($2,500 Video Contest Winner)
  2. Tanner Martin, Rosebud-Lott FFA ($1,500 Video Contest Winner)
  3. Brooklynne Wilde, Westphalia 4-H ($1,000 Video Contest Winner)
  4. Cris Solorzano, Lanier FFA ($1,000 Video Contest Corporate Winner)
  5. Kendall Elizabeth Young, Sealy High School (Bellville Credit Office $1,000 scholarship)
  6. Alyssa Cowan, Ira High School (Snyder Credit Office $1,000 scholarship)
  7. Jax Weaver, Snyder High School (Snyder Credit Office $1,000 scholarship)
  8. Collin Dietrich, Riesel High School (Waco Credit Office $1,000 scholarship)
  9. Cade Zacharias, McGregor High School ( Waco Credit Office $1,000 scholarship)
  10. Brittney Haby, Sandra Day O'Connor High School (San Antonio Credit Office $1,000 scholarship)
  11. Kaitlyn Kempen, East Central High School (San Antonio Credit Office $1,000 scholarship)
  12. Hannah Silva, Bay City High School (Bay City Credit Office $1,000 scholarship)
  13. Brooke Vandenbergh, Palacios High School (Bay City Credit Office $1,000 scholarship)
  14. Trey Terry, Bellevue ISD (Wichita Falls Credit Office $1,000 scholarship)
  15. Victoria Landry, Normangee High School (Madisonville Credit Office $1,000 scholarship)
  16. Jordan Baker, Madisonville High School (Madisonville Credit Office $1,000 scholarship)
  17. Michael Parnell, Lawrence E. Elkins High School (Katy Credit Office $1,000 scholarship)
  18. Kelsey Lattin, Hightower High School (Katy Credit Office $1,000 scholarship)
  19. Cooper Lackie, Dalhart High School (Dalhart Credit Office $1,000 scholarship)
  20. Benjamin Bezner, Dalhart High School (Dalhart Credit Office $500 scholarship)
  21. Morgan Luther, Texline High School (Dalhart Credit Office $500 scholarship)
  22. Grace Foster, Hargrave High School (Dayton Credit Office $500 scholarship)
  23. Carter Haidusek, Liberty High School (Dayton Credit Office $500 scholarship)
  24. Dade Turner, Knippa High School (Uvalde Credit Office $1,000 scholarship)
  25. Abbie Lanier, Jourdanton High School (Jourdanton Credit Office $1,000 scholarship)
  26. Autumn Hagen, Pleasanton High School (Jourdanton Credit Office $1,000 scholarship)
  27. Trenton Potter, Cross Plains High School (Abilene Credit Office $1,000 scholarship)
  28. Meghan Mangold, Bandera High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  29. Cameron Poole, Tivy High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  30. Haley Fair, Tivy High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  31. Augusten Stehling, Comfort High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  32. Hunter Taylor, Our Lady of the Hills High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  33. Audrey Hopkins, Pampa High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  34. McKinley Begert, Fort Elliott High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  35. Cooper Adams, Wheeler High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  36. Kater Tate, McLean High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  37. Madison Davis, Pampa High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  38. Brennan Medina, Goldthwaite High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  39. Halli Lovell, Harper High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  40. Kylee Kramer, Harper High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  41. Taylore Ashton, Brady High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  42. Marc Barnett, Burnet High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  43. Ally Hopper, Goldthwaite High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  44. Ashley Hahn, Fredericksburg High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  45. Madelon Clark, Menard High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  46. Ray Edwards, Llano High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  47. Sloan Townsend, Mason High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  48. Carley Turner, Motley County ISD (Matador Credit Office $1,000 scholarship)
  49. Clara Ann Steglich, Holland High School (Temple/Taylor Credit Office $1,000 scholarship)
  50. Garrett Kurtz, Holland High School (Temple/Taylor Credit Office $1,000 scholarship)
  51. Madison Cavness, Alpine High School (Alpine Credit Office $1,000 scholarship)
  52. Aaron Pena III, Zapata High School (Laredo Credit Office $1,000 scholarship)
  53. Bella Ruggeroli, Needville High School (Rosenberg Credit Office $1,000 scholarship)
  54. Ashley Smith, Dripping Springs High School (Austin Credit Office $1,000 scholarship)
  55. Connor DeStefano, Bryan High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  56. Graham Kahlig, Rosebud-Lott High School (Temple/Taylor Credit Office $1,000 scholarship)
  57. Jacob A. Saenz, San Isidro High School (Edinburg Credit Office $1,000 scholarship)
  58. Andrea Garcia, Edinburg High School (Edinburg Credit Office $1,000 scholarship)
  59. William J. Scogin, Lyford High School (Harlingen Credit Office $1,000 scholarship)
  60. Samantha R. Alanis, La Joya High School (Harlingen Credit Office $1,000 scholarship)
  61. Kaylee Berdoll, Elgin High School (La Grange Credit Office $1,000 scholarship)
  62. Lain Sowell, New Waverly High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  63. Cade Walker, Montgomery High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  64. Isabel Puthoff, Oak Ridge High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  65. Abby Buckner, New Waverly High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  66. My Le, Westfield High School (Dayton Credit Office $1,000 scholarship)
  67. Kaelyn Bevel, Haskell High School (Stamford Credit Office $1,000 scholarship)
  68. Kyndall Hill, Canadian High School (Canadian Credit Office $1,000 scholarship)
  69. Trey Butler, Perryton High School (Perryton Credit Office $1,000 scholarship)
  70. Kathryn Hill, Clifton High School (Clifton Credit Office $1,000 scholarship)
  71. Sydney Harris, Clifton High School (Clifton Credit Office $1,000 scholarship)
  72. Chandler Schulte, Nazareth High School (Dimmitt Credit Office $1,000 scholarship)
  73. Tate Jones, Wall High School (San Angelo Credit Office $1,000 scholarship)
  74. Sidney Urbantke, Farwell High School (Muleshoe Credit Office $1,000 scholarship)
  75. Haelen Mendoza, Brownfield High School (Levelland Credit Office $1,000 scholarship)
  76. Garyn Bigham, Lamb County 4-H (Littlefield Credit Office $1,000 scholarship)
  77. Raylee Ezzell, Franklin High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  78. Olivia Fazzino, Rudder High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  79. McKenna Holloway, Anderson Shiro ISD (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  80. Cayley Ann Wood, Frenship High School (Lubbock Credit Office $1,000 scholarship)
  81. Kaitlin Nick, Abernathy High School (Lubbock Credit Office $1,000 scholarship)
  82. Emily Heitschmidt, Nazareth High School (Dimmitt Credit Office $1,000 scholarship)
  83. Ethan Stewart, Seymour High School (Munday Credit Office $1,000 scholarship)
  84. Saydee Jo Detwiler, Childress High School (Childress Credit Office $1,000 scholarship)
  85. Rylie Philipello, Rudder High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  86. Emily Scott, Munday High School (Munday Credit Office $1,000 scholarship)
  87. Crystal Tam, Kenedy High School (Kenedy Credit Office $1,000 scholarship)
  88. Emma Mosley, George West High School (Kenedy Credit Office $1,000 scholarship)
  89. Carissa Slaughter, Bridge City High School (Winnie Credit Office $1,000 scholarship)
  90. Sarah Thompson, Lovelady High School (Crockett Credit Office $1,000 scholarship)
  91. Mackenzie McKee, Lockhart High School (Lockhart Credit Office $1,000 scholarship)
  92. Cassidy Doege, Seguin High School (New Braunfels Credit Office $1,000 scholarship)
  93. Clayton Elbel, Smithson Valley High School (New Braunfels Credit Office $1,000 scholarship)
  94. Aubrie Fields, Sudan High School (Littlefield Credit Office $1,000 scholarship)
  95. Kabrynna Todd, Seminole High School (Littlefield/Lamesa Credit Offices $1,000 scholarship)
  96. Jack Detten, Hereford High School (Hereford Credit Office $1,000 scholarship)
  97. Allison Jedlicka, Boling High School (El Campo Credit Office $1,000 scholarship)
  98. Matthew Aparicio, Palacios High School (El Campo Credit Office $1,000 scholarship)
  99. Abby Gail Linn, Nocona High School (Bowie Credit Office $1,000 scholarship)
  100. MaKayla Svetlik, Calhoun High School (Edna Credit Office $500 scholarship)
  101. Kendall Kabela, Victoria West High School (Edna Credit Office $500 scholarship)
  102. Hanna Gonzalez, Spur High School (Spur Credit Office $1,000 scholarship)
  103. Karen Gallagher, Orange Grove High School (Robstown Credit Office $1,000 scholarship)
  104. Kolton Witherspoon, Odem High School (Robstown Credit Office $1,000 scholarship)