March 29, 2017

Capital Farm Credit Gives 100 Scholarships in 100 Days

To further strengthen its commitment to youth in agriculture, Capital Farm Credit is awarding 100 scholarships to Texas students in 2017.

In addition to various scholarships given through contests, colleges and universities, each of Capital Farm Credit's branch offices across the state is awarding at least one $1,000 scholarship.

"A big part of our mission is to help rural areas grow and thrive by providing farmers and ranchers with the capital they need to make their businesses successful," said Ben Novosad, chief executive officer. "We're also proud to help build the next generation of agricultural producers through our scholarship program. By supporting Texas' youth, we're helping invest in the vibrancy of rural communities throughout Texas."

Congratulations to our scholarship winners:

  1. Anabelle Cope, Fredericksburg High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  2. Steeley Smith, Mason High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  3. Brittany Udall, Junction High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  4. Lindsey Behrends, Fredericksburg High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  5. Molly Edmondson, Blanco High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  6. Bryce Bowers, Fredericksburg High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  7. Ayleen Gonzalez, Porter FFA ("What Ag Means to Me" Video Contest Scholarship Winner)
  8. Cortni Ashcraft, Academy FFA ("What Ag Means to Me" Video Contest Scholarship Winner)
  9. Ethan Frazier, Bay City FFA ("What Ag Means to Me" Video Contest Scholarship Winner)
  10. Avery Herron, Dripping Springs 4H ("What Ag Means to Me" Video Contest Scholarship Winner)
  11. Brooklyn Wilde, Westphalia 4H ("What Ag Means to Me" Video Contest Scholarship Winner)
  12. Blake Dillard, Llano High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  13. Dacey Clark, Canadian High School (Canadian Credit Office $1,000 scholarship)
  14. Kaymon Lange, Llano High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  15. Cody Moore, Burnet High School (Burnet Credit Office $1,000 scholarship)
  16. Aiden Hunter, Munday High School (Munday Credit Office $1,000 scholarship)
  17. Calleigh Stewart, Seymour High School (Munday Credit Office $1,000 scholarship)
  18. Jordan Moore, Pampa High School (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  19. Shiner Webb, McLean ISD (Pampa/Wheeler Credit Office $1,000 scholarship)
  20. Jadeyn Arthur, Ralls High School (Lubbock Credit Office $1,000 scholarship)
  21. Magen Trent, Childress High School (Childress Credit Office $1,000 scholarship)
  22. Ryleigh Carson, Valley High School (Matador Credit Office $1,000 scholarship)
  23. Russell Dillard Morris, Jr., Post High School (Lubbock Credit Office $1,000 scholarship)
  24. McKenna Keele, Snyder High School (Snyder Credit Office $1,000 scholarship)
  25. Rex Ross, Brady High School (Hill Country Region $1,000 scholarship)
  26. Abby Homeyer, Caldwell High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  27. Luke Moy, Anderson Shiro High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  28. Trevor Perry, Caldwell High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  29. Mary Scamardo, Mumford High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  30. Nicolas and Karina Lopez, J.B. Alexander High School (Laredo Credit Office $1,000 scholarship)
  31. Cason Cartwright, Hamlin High School (Stamford Credit Office $1,000 scholarship)
  32. Jared Meyer, Jourdanton High School (Jourdanton Credit Office $1,000 scholarship)
  33. Jarrod Braedon Metzger, Midway High School ( Bellville Credit Office $1,000 scholarship)
  34. Laura Melissa Aleman, Valley Mills High School (Clifton Credit Office $1,000 scholarship)
  35. Colin Kappel, Cooper High School (Abilene Credit Office $1,000 scholarship)
  36. Tallis Butler, Goliad High School (Kenedy Credit Office $1,000 scholarship)
  37. Kyler Palmer, Karnes City High School (Kenedy Credit Office $1,000 scholarship)
  38. Colton Shields, Franklin High School (Bryan Credit Office $1,000 scholarship)
  39. Guy William London, Stamford High School (Stamford Credit Office $1,000 scholarship)
  40. Morgan Perry, Seven Lakes High School (Katy Credit Office $1,000 scholarship)
  41. Logan Amelia Jobe, Ursuline Academy of Dallas (Bowie Credit Office $1,000 scholarship)
  42. Regan Smith, Madisonville High School (Madisonville Credit Office $1,000 scholarship)
  43. Sonora Schueneman, North Zulch High School (Madisonville Credit Office $1,000 scholarship)
  44. Brent Rohrbach, Vega High School (Hereford Credit Office $1,000 scholarship)
  45. Alexis Herd, Clear Creek High School (Dayton Credit Office $1,000 scholarship)
  46. Ellie Rau, Tarkington High School (Dayton Credit Office $500 scholarship)
  47. Hunter Dodson, Dayton High School (Dayton Credit Office $500 scholarship)
  48. Erin Beth Logue, Lockhart High School (Lockhart Credit Office $1,000 scholarship)
  49. Shelby Lepley, New Waverly High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  50. Lauren Holtkamp, Conroe High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  51. Bailey Carwile, Montgomery High School (Conroe Credit Office $1,000 scholarship)
  52. Franklin Buchholz, Eldorado High School (San Angelo Credit Office $1,000 scholarship)
  53. Ty Stubblefield, Lovelady High School (Crockett Credit Office $1,000 scholarship)
  54. Dawson Herring, Rosebud-Lott High School (Temple Credit Office $1,000 scholarship)
  55. Kaydee Free, Salado High School (Temple Credit Office $1,000 scholarship)
  56. Marshall Kahlig, Rosebud-Lot High School (Temple Credit Office $1,000 scholarship)
  57. Tanner Thompson, Florence High School (Taylor Credit Office $1,000 scholarship)
  58. Clarion Dubose, Gatesville High School (Waco Credit Office $1,000 scholarship)
  59. Noel Saenz, San Isidro High School (Edinburg Credit Office $1,000 scholarship)
  60. Conner Zacharias, McGregor High School (Waco Credit Office $1,000 scholarship)
  61. Angel Morales Conde, Brownfield High School (Levelland Credit Office $1,000 scholarship)
  62. Quinn Dusek, East Barnard High School (Rosenberg Credit Office $1,000 scholarship)
  63. Mallory Schilling, Farwell High School (Muleshoe Credit Office $1,000 scholarship)
  64. Kimberly Silhan, Whiteface High School (Levelland Credit Office $1,000 scholarship)
  65. Brooke Dollar, Tomball Memorial High School (Rosenberg Credit Office $1,000 scholarship)
  66. Casey Neuman, Onalaska High School (Livingston Credit Office $1,000 scholarship)
  67. Rocia Alanis, El Campo High School (El Campo Credit Office $1,000 scholarship)
  68. Kailee Rupert, Sweeney High School (Bay City Credit Office $1,000 scholarship)
  69. McCauley Davis, Angleton High School (Bay City Credit Office $1,000 scholarship)
  70. Tyler Schuster, Brackett High School (Uvalde Credit Office $1,000 scholarship)
  71. Ashley Robles, Del Rio High School (Uvalde Credit Office $1,000 scholarship)
  72. Riley Beck, Flatonia High School (La Grange Credit Office $1,000 scholarship)
  73. Mary Spencer Rumley, Dalhart High School (Dalhart Credit Office $1,000 scholarship)
  74. Savannah West, Channing High School (Dalhart Credit Office $500 scholarship)
  75. Carson Little, Olney High School (Wichita Falls Credit Office $1,000 scholarship)
  76. Ellen Schilderink, Nazareth High School (Dimmit Credit Office $1,000 scholarship)
  77. Justin Brown, Tulia High School (Tulia Credit Office $1,000 scholarship)
  78. Mallie McGehee, Littlefield High School ( Littlefield Credit Office $1,000 scholarship)
  79. Kaitlin Alexander, Bandera High School (Kerrville Credit Office $1,000 scholarship)
  80. Dakota Roe, Calallen High School (Robstown Credit Office $1,000 scholarship)
  81. Rebekah Mullen, Aspermont High School (Spur Credit Office $1,000 scholarship)
  82. Casey Sullivan, Banquete High School (Robstown Credit Office $500 scholarship)
  83. Mollee Herrman, George West High School (Robstown Credit Office $500 scholarship)
  84. Albert Urbanek II, Needville High School (Edna Credit Office $1,000 scholarship)
  85. Breonna Anderson, Manor High School (Austin Credit Office $1,000 scholarship)
  86. Bryce MacDonald, Medina Valley High School (Hondo Credit Office $1,000 scholarship)
  87. TJ Wahlen, Calallen High School (Robstown Credit Office $500 scholarship)
  88. Lauren Rod, El Campo High School (El Campo Credit Office $1,000 scholarship)
  89. Sarah Kearney, Klondike High School (Lamesa Credit Office $1,000 scholarship)
  90. Austin Kainer, St. Joseph High School (Edna Credit Office $1,000 scholarship)
  91. James Walker Canales, Calhoun High School (Edna Credit Office $1,000 scholarship)
  92. Michael Henneddey, Texas State University (San Antonio Credit Office $1,000 scholarship)
  93. Amber Diehl, Prairie View A&M University (Corporate Diversity Scholarship)
  94. Kartez Rowel, Prairie View A&M University (Corporate Diversity Scholarship)
  95. Keanu Florence, Prairie View A&M University (Corporate Diversity Scholarship)
  96. Marshon Fairley, Prairie View A&M University (Corporate Diversity Scholarship)
  97. Dylan Gladney, Prairie View A&M University (Corporate Diversity Scholarship)
  98. Anthony Taylor Marquez, Texas A&M International University (Corporate Diversity Scholarship)
  99. Ashley Lizette Solano, Texas A&M International University (Corporate Diversity Scholarship)
  100. Priscilla Ashley Morales, Texas A&M International University (Corporate Diversity Scholarship)
  101. Priscilla Ibarra, Texas A&M International University (Corporate Diversity Scholarship)
  102. Neftali Azucena, Texas A&M International University (Corporate Diversity Scholarship)
  103. Sarah Scroggin, New Braunfels High School (New Braunfels Credit Office $1,000 Scholarship)
  104. Allie Burns, Marion High School (New Braunfels Credit Office $1,000 Scholarship)
  105. Alexander Weinstein, Texas A&M University ($1,000 Texas A&M University Scholarship)
  106. Harrison Swift, Texas A&M University ($1,000 Texas A&M University Scholarship)